אילן הכל לחקלאי ולגן - מאמרים - גינה פורחת בימי הגשם
 
 

גינה פורחת בימי הגשם

 
 

 

 

 

 

        

עם התקררות מזג האויר ורדת הגשמים הראשונים, אנחנו נוטים להיכנס יותר הביתה ולהתכרבל, לשבת מול החלון עם כוס משקה מהביל ולהביט החוצה אל הגן, לראות את טיפות הגשם על העצים וליהנות ממראה רענן של השיחים והדשא. מה מתאים יותר לתמונה היפה של הגינה שלנו בימים של שמש חורפית המציצה החוצה, ממראה פורח וצבעוני? את הצבעים והפריחה, ניתן להשיג גם בעונה הקרה על ידי זריעת מגוון פרחי / ירקות חורף. זהו גם הזמן המתאים ביותר להכין את הגן לפריחה האביבית שתבוא בהמשך, ולשתול פקעות בגינה.

הפרחים המתאימים לעונה הם למשל אמנון ותמר, לוע ארי, אשולציה, מנטור ודומיהם. ניתן לזרוע פרחים באדניות, בערוגות או בשולי הגינה, אך כדאי לשתול במרוכז כדי לקבל כתמי צבע יפהפיים. לאורך הגדרות ניתן לזרוע צמחים פורחים משתרכים ומטפסים כגון כובע הנזיר, טופח ריחני ודומיהם. באזור הבוסתן ואף מחוץ לגינה ניתן לזרוע זרעים של פרחי בר.

את השטח המיועד לפרחים יש לנקות מעשביה, לזבל ולתחח על מנת שיהיה מוכן לזריעה. חלק מהזרעים דורשים השריה לפני הזריעה, כמו למשל אפונה ריחנית. כדאי לשים לב ולפעול לפי ההוראות שמופיעות על שקית הזרעים. לאחר כל ההכנות נטמין את הזרעים בקרקע בעומק של 5 עד 15 ס"מ. זה הזמן גם לזרוע זרעי ירקות שאנחנו אוהבים בגינת הירק – ישנם לא מעט ירקות המתאימים לעונה. מומלץ להנביט את הזרעים לפני הזריעה. ניתן להקים בקלות מנבטה ביתית על מגש ביצים: מניחים תערובת שתילה בשקעי תבנית הביצים ומטמינים בתוכה את הזרעים. משקים כל יום ומניחים בשמש. לאחר כשבוע עד שבועיים ינבטו הזרעים ויהיו בידינו שתילים מוכנים אותם נוכל לשתול בגינה.

 

 

 

 

 

 

 

זה הזמן בו כדאי גם להכין את הגינה כדי שתהיה פורחת ויפהפייה גם באביב ולשתול מגוון פקעות. פרחי הפקעות וביניהם צבעונים, רקפות, כלניות ונוריות מוסיפים יופי וייחוד רב לגינה. ישנן פקעות כמו הצבעונים שצריך לשמור בקירור כ – 8 שבועות לפני השתילה, ופקעות של כלניות ונוריות צריך להשרות במים 12 שעות לפני השתילה. פקעות של נרקיסים, פרזיות, נץ חלב, אמריליוס, יקינטון, רקפות קלה ועוד ניתן לשתול ישירות בקרקע. שוב, יש לתחח לפני השתילה עד עומק של 15 ס"מ ולזבל, ולהטמין את הפקעות בעומק המתאים לכל סוג. אם נשקה היטב בימים היבשים של החורף, נקבל בסוף החורף פריחה אביבית יפהפייה.

 

זרעים, פקעות, זבל, תערובת שתילה, מנבטות מקצועיות ועצות טובות ניתן להשיג אצלנו באילן הכל לחקלאי ולגן בשדה אליעזר.

שתהיה לכולנו שנה שופעת גשמים ופריחות,

שלכם,

אילן נחמיה
   

 

גרסה להדפסה גרסה להדפסה       שליחה לחבר שליחה לחבר